Nierówna walka o psie zdrowie

kleszcze to nie tylko zagrożenie dla psów

Przeświadczenie, że każde wyjście naszego psa na ogród, bądź łąkę, stanowi dla niego śmiertelne zagrożenie jest trudne do zaakceptowania. Niestety nie są to czcze pogróżki, a bardzo realne zagrożenie. Zagrożenie, którego źródłem są kleszcze.

Miniaturowy morderca

szeroki wybór obróż na kleszcze

Kleszcz jest niewielkich rozmiarów pajęczakiem, który żyje najchętniej w zacienionych i bardzo wilgotnych miejscach. Najczęściej można go spotkać w trawach i liściach. Nie było by w nim nic szczególnego, gdyby nie dwa fakty. Po pierwsze żywi się krwią osobnika, na którym się znajdzie. Po drugie i najważniejsze, ogromna większość kleszczy przenosi bakterie takich chorób jak borelioza i babeszjoza. Śmiertelnych chorób dla naszych psów i kotów.

Na szczęście znaleźliśmy sposób obronę naszych zwierzaków przed kleszczami. Znamy substancje, które odstraszają, a nawet zabijają kleszcze w zetknięciu z nią. Substancja ta może być umieszczana np. na obrożach przeciw kleszczowych lub wcierana w psią skórę.

Jak obronić naszego psa?

Jednym 100% skutecznym sposobem na obronę psa przed kleszczami, to trzymać go cały czas zamkniętego w domu. Lecz nie o to w psim życiu chodzi. Pies musi mieć ruch i kontakt z innymi psami. Wiąże się to z ryzykiem złapania kleszcza, dlatego po każdym wyjściu na zewnątrz domu, konieczna jest kontrola psiej skóry i sierści.
Bardzo polecane są również środki mające na celu ochrona psa przed kleszczami. Należą do nich:

  • obroża przeciw kleszczom – nasączona jest substancją, która powoduje unieszkodliwienie zagrożenia. Dla psa jest całkowicie bezpieczna. Należy pamiętać, że substancja z obroży uwalnia się przez określony czas, po którym obrożę należy wymienić
  • spray – jest to substancja kleszczobójcza w sprayu. Niestety jej działanie jest raczej krótkotrwałe, dlatego polecana jest jedynie w sytuacjach, gdy psiak jest bardzo mało narażony na złapanie kleszcza.