Licznik odwiedzin: 18337
niedziela, 21 stycznia 2018
Porady: Kąpiel szczeniąt

Przywyczajenie szczeniąt do kąpieli

Warto przyzwyczajać psa od małego do czynności pielęgnacyjnych. Unikniemy trudności i kłopotów związanych z zabiegami kosmetycznymi w późniejszym etapie życia naszego pupila. W tym celu należy go oswajać z różnymi przyborami: szczotkami, grzebieniami, suszarką, którymi będziemy się posługiwać podczas pielęgnacji. Jak już nastąpi moment pierwszej kąpieli dla malucha nie będzie to aż tak straszne i stresujące.

Pierwsza kapiel?

Według wielu lekarzy weterynarii pierwszy raz można kąpać psa, gdy skończy pół roku, a jeszcze lepiej jeśli możemy odwlec ten zabieg o kolejne dwa miesiące. Wyjątkiem mogą być np. yorki, shi-tzu, które kąpane są pierwszy raz, gdy skończą 3 miesiące. Do czasu pierwszej pełnej kąpieli możemy czyścić malucha tylko w miejscu zabrudzeń. Np. stosując szampon do mycia na sucho przeznaczony dla szczeniąt. Jednak w wyjątkowych okolicznościach, kiedy piesek jest zdrowy i oswojony, zaaklimatyzowany w naszym domu, możemy to zrobic po kwarantannie (szczepieniach). Oczywiście przyzwyczajamy psiaka wcześniej, ale na sucho.

Od czego zacząć?

Na początku na chwilkę zapoznajmy psiaka z miejscem kąpielowym delikatnie włóżmy go do wanny czy brodzika pozwalając obwąchać zapoznać się z nowym terenem nagradzając, chwaląc za dobre zachowanie.

Po jakimś czasie czynność powtarzamy i znowu wkładamy pieska i np. bawimy się z nim ulubioną zabawką, głaszczemy i oczywiście nagradzamy za pozytywną postawę.

Kolejnym etapem jest oswajanie malucha z wodą. Zapraszamy pieska do miejsca kąpielowego, delikatnie odkręcamy kran w celu oswojenia psa z szumem spływającej wody, dzwiękami odkręcanego kranu. Do następnego etapu przydatna jest mata antypoślizgowa zapewni psu stabilną pozycję w brodziku.

Kiedy malec jest spokojny i zrelaksowany, możemy spróbować kierować delikatny strumień wody na jego zad, pamiętając, aby woda była letnia ok 37-38 stopni C. Jeśli przy tej czynności malec okazuje lęk - przerywamy. Robimy przerwę, możemy chwilę jeszcze mieć odkręcony kran piesek się osłucha z szumem, potem można do tego wrócić. Po każdej sesji pamiętajmy o nagrodzie.

Od pierwszej kąpieli zależy to czy pies będzie się chętnie kąpał, przynajmniej ją tolerował w przyszłości.

Nigdy nie zmuszamy pupila na siłę do mycia i nie szarpiemy się z nim, nagradzamy, chwalimy.

Najważniejsza jest cierpliwość i spokój !

<< wróć
Salon dla psów Białystok
© 1999-2013 Copyright BV Sp. z o.o. All rights reserved