Licznik odwiedzin: 18337
niedziela, 21 stycznia 2018
Porady: Kąpiel

Kiedy pomyślimy o kąpieli Pupila, w wieszości nie jest to przyjemne dla Nas, a już w szególności dla Psa. Dlatego warto te czynności wykonywać w jak najbardziej ergonomicznych warunkach, w miarę szybko, ale nie nerwowo i delikatnie .

Jak często kąpać

To wszystko zależy od potrzeb danego Pupila. Kiedy zauważamy, że nasz czworonożny przyjaciel jest lepki w dotyku, brzydko pachnie, bo wytarzał się w pięknym dla Niego zapachu, np. "odchodów"; wtedy nadszedł czas na kąpiel. Pomijając to częstotliwość kąpieli jest także uzależniona od rasy psa. Psy długowłose potrzebują kąpieli znacznie częściej. Kąpanie psa mieszkającego cały rok na dworze to zupełnie inna sprawa niż kąpanie yorka czy shiz-tzu.

Takie rasy jak Yorkshire, Shi-tzu, maltańczyki, Laso apso; kąpiemy nawet co tydzień (kiedy są przygotowywane do wystaw).

Psy, które mają problemy dermatologiczne, kąpiemy często stosując lecznicze szampony, przyśpieszające powrót do zdrowia.

Stosujemy TYLKO I WYŁĄCZNIE kosmetyki przeznaczone dla psów. Najlepiej aby były one dobrane do typu włosa, a nawet do jego koloru (można też użyć uniwersalnych, są bezpieczne). Obecnie istnieje szeroka gama różnego typu szamponów, odżywek itp, stworzonych specjalnie dla psów, jednak unikajmy tych z najniższej półki. Kosmetyki droższych producentów, są bardziej wydajne, na dłużej wystarczą oraz dostarczą więcej wartości odżywczych dla sierści Pupila. Zaopatrzyć się można również w odżywkę, aby kąpiel była bardziej skuteczna i miała wartości pielęgnujące.

Zanim wykąpiesz psa:

Jeżeli nasz Pupil nie wytarzał się w czymś, a jego zapach jest do zniesienia, najlepiej poczekać z kąpielą do wieczora, kiedy wrócimy ze spaceru ze zmęczonym psem, dzięki temu będzie również spokojniejszy, a po zabiegu zdąży ochłonąć i wyschnąć.

Zanim przystąpimy do kąpieli pobawmy się z Pupilem, zapewnijmy mu trochę pieszczot!

Przystępując do czynności pamiętajmy:

  1. Dokładnie rozczesujemy psa przed kąpielą - unikniemy problemów z pozlepianą sierścią, a co za tym idzie z jej wyczesaniem po kąpieli.
  2. Przygotowujemy waciki w celu zatkania uszu Psa, dla pewności, że woda nie dostanie się do środka.

  3. Woda powinna mieć odpowiednią temperaturę - około 37-38 st. C (sprawdzamy ją, kierując wodę na wewnętrzną część naszego nadgarstka).

  4. Używamy tylko kosmetyków przeznaczonych dla psów (unikniemy reakcji alergicznych).

Warto wiedzieć:

Kiedy nasz Pupil miał stresującą sytuację w ciągu dnia np.(wizytę u weterynarza czy bujkę z innym psem) odłóżmy kąpiel na inny dzień.

Zanim przystąpimy do kąpieli najlepiej jest przygotować sobie wszystkie niezbędne rzeczy, aby przebiegało to sprawnie. Tym samym nie przyczyniamy się do dodatkowych stresów naszego Pupila np.dezorientując go swoim wychodzeniem z łazienki, aby donieść zapomniane akcesoria. 

Kosmetyki przezanaczone dla Psów bardzo często występują w postaci koncentratów. Pamiętajmy aby  rozcięczać je  z wodą w proporcjach wskazanych na ulotce (można zakupić butelki do rozcięczania szamponów).

<< wróć
Salon dla psów Białystok
© 1999-2013 Copyright BV Sp. z o.o. All rights reserved