Licznik odwiedzin: 18337
niedziela, 21 stycznia 2018
Porady: 10 ćwiczeń przed wizytą

Oto kilka ćwiczeń, które stosowane regularnie, pomagają w momencie wizyty u psiego fryzjera czy lekarza weterynarii

1. UNIERUCHOMIENIE
Możemy zacząć od przytrzymania psa na krótką chwilę, tak aby nie uciekał, za prawidłową postawę - nagradzamy.

2. WYSTAWIANIE NA STÓŁ
Delikatnie podnieś psa i umieść go na chwile na stole, niech przyzwyczai się do stania na wysokości, pilnuj aby nie uciekał i nie spadł. Kiedy postoi spokojnie - nagroda. Przy tym głaszczemy, masujemy psa aby dodać mu otuchy i pewności siebie.
Można również  ćwiczyć podobne zachowanie wstawiając psa do wanny lub brodzika.

3. LEŻENIE NA BOKU.

Możemy nauczyć naszego Pupila aby ze spokojem akceptował fakt kiedy kładziemy go na bok, np przez naukę  komendy aby kładł się na bok. Kiedy pies leży na boku powinien być spokojny, powinien pozwolić się dotykać, możemy go głaskać po brzuszku, wiele psów to uwielbia.

4. ZĘBY

Ćwiczmy zaglądanie mu do pyska delikatnie rozchylając kufę, ale nie zasłaniając psu oczu. Przytrzymujemy kilka sekund.  Grzeczne i spokojne zachowanie - nagradzamy.

5. OCZY
Odchylamy z wyczuciem górną i dolną powiekę przytrzymując głowę psa, możemy przemyć miejsce zabrudzone pod oczami preparatem do pielęgnacji tych okolic.

6. USZY
Poprzez systematyczne dotykanie uszu, masowanie ich, piesek oswoi się z tą czynnością. Jeśli uszka są brudne możemy je przeczyścić używając do tego wacika nasączonego płynem do mycia uszu.

7. ŁAPY

Systematycznie dotykaj i masuj każdą z łapek, sprawdzając każdy opuszek. Podnieś i przytrzymaj chwilkę każdą z nich, rozchyl palce, to ułatwi np. weterynarzowi czynności podczas wizyty.

8. BRZUCH
Kiedy już piesek lerzy na boku wykorzystaj moment wtedy go pomasuj, pogłaszcz po klatce.

9. DOTYK OBCEJ OSOBY
Wykorzystuj nadarzające się okazje, aby osoby nie znane psu głaskały go i dotykały. Jeśli pies jest przy tym zupełnie rozluźniony, przeprowadzaj z obcymi wszystkie powyższe ćwiczenia.

10. PRZYZWYCZAJANIE DO SZCZOTKI
Tak jak w każdym  z poprzednich ćwiczeń wykorzystaj czas kiedy pies jest spokojny, zrelaksowany, przeczesz go szczotką chwilę z każdej strony potem nagródź.

Pracę z Pupilem najlepiej zacząć już od szczeniaka. Pieski młode są podatne na nauke, nie mają jeszcze złych skojarzeń czy wyrobionych nawyków, są elastyczne i wiele można zdziałać.

Proponuję nie zaczynać nauki w momencie kiedy piesek jest rozbudzony, chętny do zabawy, to rozprasza, możemy mieć problem ze skupieniem jego uwagi tylko na sobie.

Ponadto do ćwiczeń przechodzimy z pełnym spokojem, musimy być cierpliwi i zrelaksowani, dla pieska nasz spokój się udzieli     i ułatwi zadanie. Nagroda czyni cuda nagradzajmy  smakołykiem, ciepłym głosem i głaszcząc.

W chwili kiedy piesek zaczyna się buntować przerwijmy czynność.

Każde z ćwiczeń powinno być przez Pulila tolerowane, wspaniale byłoby gdyby sprawiało przyjemność. 

Priorytetem jest zaufanie Waszego pieska do Was, szczenię musi czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Najlepiej rozłożyć ćwiczenia na etapy, szczególnie kiedy zauważycie zdenerwowanie, strach u psa - nie przytrzymujmy na siłę to, tylko pogorszy sprawę i wzmoży lęk. W przyszłości może prowadzić do agresji, która jest trudna do wyeliminowania.

Każde spokojne zachowanie nagradzamy

Ćwiczenia opracowali behawioryści, więc masz pewność ze systematyczne powtarzanie tych czynności przyzwyczai i przygotuje na wizyty u weterynarza, czy u groomera. Oszczędzisz pupilowi stresu.

<< wróć
Salon dla psów Białystok
© 1999-2013 Copyright BV Sp. z o.o. All rights reserved