Licznik odwiedzin: 18337
niedziela, 21 stycznia 2018
Porady: Przyzwyczajanie szczeniąt do czesania

PRZYZWYCZAJANIE SZCZENIĄT DO CZESANIA

Jeżeli szczenię jest zabrane od sumiennego hodowcy to połowa zadania jest już wykonana, bo piesek był zapoznawany z tymi czynnościami. Psiak znajduje się już u nas w domu, więc zacznijmy  utrwalanie, przyzwyczajając do szczotkowania, im wcześniej tym lepiej. Zapoznanie ze szczotką  w momencie gdy  włos jest sfilcowany, skołtuniony,  to wielki stres i nieprzyjemne odczucia dla psa. W przyszłości  może powstać uraz do takich zabiegów.

Pierwsze sesje powinny być krótkie  powtarzane np. raz dziennie, szczeniak oswoji się z pielęgnacją. Na początek zacznijmy od   udawanego czesania. Czynność  możemy  połączyć  z głaskaniem czy  zabawą. Zapoznajmy Pupila z przyborami i ich  zapachem - nagradzajmy  za spokój z jego strony.

Z czasem kiedy pierwszy etap mamy za sobą, przechodzimy do czesania małych partii nie ciągnąc kołtunów, pilnując aby nie wbijać końców szczotki w skórę - znowu nagroda za pożądane zachowanie.

Szczotki muszą  być bezpieczne dla szczeniąt, jeśli kupujemy z igłami metalowymi  powinny mieć miękko zakończone końce.

W miarę postępów przechodzimy do większych partii wydłużając sesje. Kiedy piesek podrośnie i jest oswojony, cały czas chwalimy, nagradzamy i głaszczemy.

Czesanie najlepiej jest wykonywać na stole (może to być zwykła lada czy ława, wyłożona kocykiem lub gumową matą,  na której pies nie poślizgnie się).

Do stołu też przyzwyczajamy stopniowo, najpierw stawiamy na chwilkę nagradzamy, potem stopniowo wydłużamy czas zabiegu. 

Nigdy, bez wsześniejszego przygotowania, przyzwyczajenia Pupila, nie kładziemy go na stół próbując go czesać czy przeprowadzać inne czynności pielęgnacyjne.  

Zawsze robimy to etapami, dajemy czas na oswojenie się z nową sytuacją i NAGRADZAMY.

<< wróć
Salon dla psów Białystok
© 1999-2013 Copyright BV Sp. z o.o. All rights reserved