Sprytny sposób na podglądanie zwyczajów zwierząt – fotopułapka

leśna fotopułapka na zwierzęta

Miłośnicy zwierząt chcą jak najwięcej wiedzieć o ich zwyczajach i zachowaniu w naturalnym środowisku. Owszem, bez przeszkód można podglądać zwierzęta w zoo czy też na innych zamkniętych przestrzeniach, jednak wówczas zachowania zwierząt są wymuszone zaistniałą sytuacją. Jest jednak prosty sposób na to, aby przekonać się o zwyczajach zwierząt w naturze – wystarczy zamontować fotopułapkę na zwierzęta.

Sposób działania fotopułapki

Fotopułapka na zwierzęta wyposażona jest w czujnik ruchu. Potrafi on wykryć ruch nawet z kilkunastu metrów. W momencie, w którym fotopułapka ze sklepu obroza-elektryczna.pl wychwyci zwierzę zaczyna się nagrywanie. Sprzęt dobrej jakości bez przeszkód będzie rejestrował obraz zarówno w dzień jak i w nocy. Po zmroku będzie to możliwe dzięki podczerwieni. Zastosowanie czujnika ruchu w kamerce powoduje znaczną oszczędność energii – jeżeli w pobliżu nie ma żadnego zwierzęcia, to kamerka przechodzi w tryb czuwania, a jej baterie starczają wówczas na dłużej.

Sposób montażu i korzyści

Fotopułapki to urządzenia o bardzo niewielkich rozmiarach. Ich kompaktowe gabaryty umożliwiają montaż kamer w dowolnym miejscu. Może to być paśnik, gałąź drzewa czy też gęste krzewy. Odpowiednie maskowanie kamery sprawia, że jest ona zupełnie niewidoczna dla zwierząt, dzięki czemu zachowują się one w sposób całkowicie naturalny. Korzyści z obserwacji może być wiele. Przykładowo – leśnicy mogą wstępnie oszacować liczebność konkretnego gatunku na wskazanym terenie, a badacze naukowi mogą z bliska przyjrzeć się skomplikowanym procesom jakie zachodzą w zwierzęcym świecie. Obraz z kamery to także interesujący materiał do obserwacji dla osób zupełnie postronnych. Wiele serwisów internetowych prowadzi transmisję z fotopułapek – najczęściej tych zamontowanych w pobliżu paśników albo gniazd ptaków, w których znajdują się pisklaki.