Klatki kennelowe stają się coraz popularniejsze w domach. Dotychczas kojce i klatki były stosowane wyłącznie na podwórkach. Najnowsze badania behawiorystyczne dowodzę, że klatki dla psów – sprawdź katalog, są idealnym narzędziem treningowym.
Czy to w domy czy na podwórku – psia strefa
Najważniejszą zaletą klatki kennelowej jest to, iż stanowi ona dla psa bezpieczną strefę. Pies powinien czuć, że jest to jego miejsce i nikt prócz niego nie może tak wchodzić. Jest to szczególnie ważne, kiedy w domu np. przebywają małe dzieci. Pies tak jak człowiek bywa zmęczony towarzystwem i musi się czasem odizolować, by odpocząć w spokoju lub zająć się obgryzaniem ulubionego smakołyku.
Doskonała terapia dla psów lękliwych
Poczucie bezpieczeństwa, jakie daje psu wydzielona dla niego strefa jest również doskonałym elementem pracy z psami lękliwymi. Pies ma szansę sam stopniowo przyzwyczajać się do człowieka i w każdym momencie (kiedy poczuje się niepewny lub w jakiś sposób zagrożony) może uciec do swojego azylu.
Nauka wyciszenia – ulga dla właściciela
Z pewnością jedną z największych zalet z perspektywy właściciela jest wykorzystanie klaki w walce z lękiem separacyjnym. Jest to przypadłość, na którą cierpi bardzo wiele psów i objawia się nadmiernym pobudzeniem, kiedy czworonóg zostaje sam w domu. Zamknięcie psa w klatce na czas naszej nieobecności zmusza go do wyciszenia się i uspokojenia. Należy pamiętać, aby pies sam do niej wchodził, a nie został zamknięty na siłę. Psiak musi czuć, że to miejsce, w którym może w spokoju się zrelaksować i poczekać na powrót właściciela.
Ważne jest, aby nigdy nie zamykać psa w kojcu na większość dnia. Klatki dla psów powinny być pomocą, a nie notorycznym zabiegiem i w momencie, kiedy właściciel jest w domu – klatka powinna być cały czas otwarta a pies musi sam zdecydować, kiedy chce się w niej znaleźć.