Czym jest szambo ekologiczne?

Szambo ekologiczne

Decydując się na budowę domu na nieskanalizowanej działce należy wybrać sposób odprowadzania ścieków. Najprostszym rozwiązaniem jest budowa tradycyjnego szamba. Alternatywą jest stworzenie przydomowej oczyszczalni ścieków. W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się trzeci wariant, którym jest montaż szamb ekologicznych.

Dwukomorowa konstrukcja

Tradycyjne szambo to jednokomorowy, bezodpływowy zbiornik zbudowany z betonu lub nowoczesnych tworzyw sztucznych. Po jego zapełnieniu ściekami konieczne jest wezwanie wozu asenizacyjnego, który wypompuje i wywiezie nieczystości. Takie rozwiązanie ma pewne zalety oraz wady. Zaletą jest niski koszt zakupu i montażu zbiornika, wadą wysokie koszty obsługi związane z wywozem zanieczyszczeń. Osoby, które szukają oszczędności, mogą zdecydować się na szambo ekologiczne. Jego charakterystyczną cechą jest dwukomorowa konstrukcja, dzięki której płynne ścieki są oddzielane od stałych.

Szambo ekologiczne

Korzyści montażu szamba ekologicznego

Za oczyszczenie nieczystości płynnych odpowiedzialne są bakterie dodawane do zbiornika. Kiedy drobnoustroje zneutralizują szkodliwe substancje zawarte w ściekach, te mogą zostać powtórnie wykorzystanie np. do podlewania ogrodu lub odprowadzone do rowów melioracyjnych poprzez system drenów. Ilość pozostałych nieczystości stałych jest znacznie mniejsza, co pozwala rzadziej wzywać wóz asenizacyjny i ograniczyć koszty wywozu nieczystości. Chociaż szambo ekologiczne (https://bioires.pl/oczyszczalnie-biologiczne) przypomina przydomową oczyszczalnię ścieków, nie jest całkowicie bezobsługowe. Warto pamiętać, że zbiornik wymaga regularnego opróżniania, choć częstotliwość wywozu nieczystości jest znacznie mniejsza niż w przypadku tradycyjnych zbiorników jednokomorowych.