Kuweta samoczyszcząca czy klasyczna – co wybrać?


Posiadanie kota wiąże się z koniecznością zakupu kuwety. Zwierzęta te stosunkowo szybko uczą się w niej załatwiać. W sklepach znaleźć można klasyczne kuwety lub te samoczyszczące, które w ostatnim czasie zyskują na popularności.

Kuweta samoczyszcząca czy klasyczna?

Pierwszą różnica między kuwetami jest cena. Klasyczna kuweta kosztuje kilkadziesiąt złotych. Do tego będziemy musieli dokupić łopatkę do sprzątania, która kosztuje kilka złotych. Samoczyszcząca kuweta to koszt kilkuset złotych. Są również modele za kilka tysięcy. Sprzątanie w kuwecie jest dla wielu nieprzyjemne. Zwłaszcza kiedy wrócimy po pracy i znajdują się w niej nieczystości z całego dnia. Dodatkowo odchody, które leżą kilka godzin w kuwecie są odczuwalne w całym pomieszczeniu. Dlatego właśnie wielu właścicieli kotów decyduje się na samoczyszczące kuwety.

Jak działa kuweta samoczyszcząca dla kotów?

Wszystkie modele działają na podobnej zasadzie. W kuwecie znajdują się specjalne grabie, które ściągają oblepione żwirkiem odchody do miejsca, gdzie znajduje się woreczek. Tańsze modele trzeba uruchamiać za pomocą przycisku, który znajduje się na kuwecie lub przy pomocy pilota. Niektóre modele posiadają także aplikację na telefon, którą włączymy czyszczenie. Kuwety te mają czujnik, który wykrywa kiedy kot znajduje się w środku. Po wyjściu zwierzęcia zostaniemy powiadomieni o konieczności czyszczenia. Kuwety z najwyższej półki czyszczą się automatycznie, kiedy kot skończy załatwiać swoje potrzeby. Jest to dobry wybór dla osób, którym przeszkadza zapach wydobywający się z klasycznej kuwety.